نام کاربری
رمز ورود

تاریخچه دریان

ایران- تبریز- دریان (داریان)

دریان یا داریان امروزه در دو بخش بود ، دریان جنوبی بنام محله دیزلر ، دریان شمالی 4 کیلومتر بالاتر.
قبل از دوره صفویه بنام یوخاروکند در جریان زلزله شدید در سال 1194 هجری ماه محرم برابر با 1151 شمسی به کلی خراب می شود و دریان فعلی با طرح و نقشه حساب شده با چهاردروازه اصلی (قلعه قاپوسی) و خیابان ، چهارراه اصلی، کوچه و معابر عمومی و هفته بازار با 22 مغازه که قابل رویت می باشد که امروزه یکی شدن دریان بصورت امروزی می بینید . توضیح اینکه این 22 مغازه روزهای سه شنبه هفته بازار درب مغازه ها به سمت هفته بازار باز می شد و روزهای عادی نیز به سمت خیابان ، که امروزه این 22 مغازه بیشتر آنها بصورت انبار مصالح ساختمانی، نانوایی و پست برق شده است و هیچکدام از مغازه ها بصورت سابق دایر نمی باشد (قبلا سال 1333 در این مکان کارخانه برق  وجود داشته است).
تاریخ بنای اولین مسجد دریان بعد از زلزله در تاریخ 1202 قمری در دریان محله میدکاهو مسجد آقابابا داریان که تاریخ و هویت آن زن و شوهر بودن سنگ قبر بانیان مسجد در داخل مسجد میباشد . از اینجا می فهمیم که آن زن و مرد دور اندیش با هزینه شخصی آن زمان نقشه و محله ها و معابر عمومی ، تقاطع ها و بازارچه حساب شده توسط یک مهندس از شهر خوی به نقل از حاجی علی اصغر گرامی پای صحبت حاجی میرزا فیاض فیاضی انجام شده که در حال حاضر می بینیم و یک توضیح از قول حاج میرزا فیاض فیاضی: دریان امروز توسط آن زن و شوهر دوراندیش و بانی دریان که آرامگاه ایشان در داخل مسجد آقابابا(محله میدکاهو) میباشد. ایشان همچنان تاکید کردند ما در حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی کوشا نبوده ایم چه در دریان بلکه منطقه شهرستان شبستر .

 • فیلم مروری کوتاه بر تاریخچه دریان

  فیلم مروری کوتاه بر تاریخچه دریان

  مروری بر تاریخچه دریان، دریان نو و شهرآرا از زبان حاج علي اصغر گرامي دارياني

  اطلاعات بیشتر

 • مروری بر تاريخچه دریان به قلم آقای علی اصغر گرامی داریانی

  مروری بر تاريخچه دریان به قلم آقای علی اصغر گرامی داریانی

  در سالهاي اخير بعضي از همشهريان اديب و فرهنگ دوست مقيم تهران دست به چاپ و نشر نوشته‌هايي زده‌اند كه هريك به نوبة خود يك سلسله رويدادها و آثار فرهنگي و اجتماعي، و نيز سابقه تاريخي زاد و بومشان رادر آنها مورد بحث قرار داده است...

  اطلاعات بیشتر